
Ustawa z dnia 19 lipca 2019 o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami zawiera przepisy wspierające dostępność w podmiotach publicznych, przedsiębiorstwach oraz organizacjach pozarządowych zainteresowanych potwierdzeniem, że ich działalność, spełnia wymagania określone w art. 6 ustawy czyli te dotyczące dostępności architektonicznej, cyfrowej i informacyjno-komunikacyjnej. Aby uzyskać takie zapewnienie, muszą oni najpierw przejść audyt dostępności, który może być przeprowadzony tylko przez uprawnione do tego podmioty.

AUDYT DOSTĘPNOŚCI CYFROWEJ
strony www lub aplikacji.
Zgodnie z Ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych (Dz.U. 2019 poz. 848) wszystkie podmioty publiczne takie jak jednostki sektora finansów publicznych, państwowe jednostki organizacyjne bez osobowości prawnej, osoby prawne, utworzone w celu zaspokajania potrzeb o charakterze powszechnym finansowane ze środków publicznych w ponad 50% lub z ponad połową udziałów albo akcji, lub nadzorem nad organem zarządzającym, lub z prawem do powoływania ponad połowy składu organu nadzorczego lub zarządzającego, związki tych podmiotów i niektóre organizacje pozarządowe mają obowiązek wdrożyć dostępność cyfrową zgodnie z wytycznymi WCAG 2.1. AA.
od 23 września 2020 r.
Strony www muszą być zgodne z Ustawą.
od 23 czerwca 2021 r.
Aplikacje mobilne muszą być zgodne z Ustawą.

AUDYT DOSTĘPNOŚCI
architektonicznej oraz informacyjno-komunikacyjnej.
Celem audytu dostępności jest zgromadzenie informacji dotyczących istniejących barier i utrudnień w dostępności dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności, aby spełnić obowiązek ustawowy. Audyt dostępności może być przeprowadzony na etapie projektu architektoniczno-budowlanego czy wykonawczego oraz dla już istniejących obiektów – przed ich modernizacją lub jako informacja o faktycznej dostępności. Proponowane w raporcie rozwiązania mają na celu zapewnienie jak najlepszej dostępności obiektu audytowanego oraz jego otoczenia dla wszystkich osób z niego korzystających. Raport zostanie opracowany w oparciu między innymi o ustawę z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo Budowlane oraz w oparciu o Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. W raporcie otrzymasz opis stanu istniejącego (popartego dokumentacją fotograficzną).
OBSZARY AUDUTU:
Najbliższe otoczenie budynku.
Strefa wejściowa budynku.
Komunikacja pozioma oraz pionowa.
Analiza informacji wizualnej, dotykowej oraz dźwiękowej.
Dostępność pomieszczeń w budynku.
Analiza wyposażenia, oświetlenia i wykończenia wnętrz.
ADRES
ul. Rynek 5/6,
59-220 Legnica
SEKRETARIAT
Telefon : +48 795 572 491
Email : sekretariat@centrumbip.pl
PRACUJEMY W GODZINACH
PN-PT 08:00 – 16:00
© CentrumBiP 2021 – Polityka Prywatności – Klauzula Informacyjna